Kredyt hipoteczny w dalszym ciągu pozostaje dla wielu osób jedyną możliwością na zakup własnego mieszkania. Jednak w rzeczywistości pozwala on nie tylko zakupić mieszkanie, ale i wziąć kredyt na zakup domu czy jego budowę. W jaki sposób możemy wybrać najlepszą z ofert?
Kredyt bierzemy na wiele długich lat i jest to zobowiązanie, które z całą pewnością bardzo nas obciąży, dlatego koniecznie należy dobrze przemyśleć naszą decyzję. Począwszy od tego, czy rzeczywiście potrzebujemy własnego mieszkania i czy nie ma innego wyjścia, by je zakupić niż kredyt. Jeśli przemyślimy te zagadnienia i w dalszym ciągu będziemy chcieli wziąć kredyt, nie pozostaje nic innego, jak znaleźć ofertę, która będzie nam odpowiadała. Ubieganie się o kredyt to proces dość czasochłonny, o czym należy pamiętać. Nie należy się jednak spieszyć z tą decyzją. Należy poświęcić nieco czasu na to, by dowiedzieć się, na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania właściwej dla nas oferty.
Co wpływa na koszty związane z kredytem? Po pierwsze wysokość wkładu własnego. Obecnie banki nie oferują już kredytów, które pokrywałyby w 100% koszty związane z wartością nieruchomości, najwięcej banków oferuje teraz kredyty przy 20% wkładu własnego, a nieliczne z placówek oferują tylko 10% wkładu własnego. Dlatego warto przeliczyć ile gotówki będziemy potrzebowali na wkład własny. Należy zacząć od tego, ile przewidujemy wydać na zakup mieszkania. To pozwoli nam określić, ile pieniędzy musimy zgromadzić. Przy czym im wyższy wkład własny, tym lepiej dla naszego portfela, bo zmniejsza się okres kredytowania, a co za tym idzie zmniejszają się koszty. Jednak nie należy zapominać, że oprócz wkładu własnego musimy też posiadać pieniądze na opłaty okołokredytowe, takie jak wizyta u notariusza. Dlatego nie wydawajmy wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy na wkład własny.
Kolejna kwestia to oprocentowanie kredytu, na jego wysokość wpływa stawka WIBOR oraz marża. Marża uzależniona jest między innymi od wkładu własnego. Czyli im wyższy wkład własny, tym zazwyczaj niższa marża. Inną kwestią jest dodatkowe ubezpieczenie, którego może zażądać bank. Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, to jest ono często wymagane, koszty takiego ubezpieczenia bardzo często są doliczane do rat kredytowych. Czasami bank żąda ubezpieczenia od utraty pracy, czy w przypadku niskiego wkładu od niskiego wkładu własnego. Odsetki i ubezpieczenie to jednak nie wszystko. Kolejną kwestią są prowizje czy opłaty związane z udzielaniem kredytu. Ich wartość jest zazwyczaj uzależniona od kwoty, którą pożyczamy.
Kolejnym punktem jest wycena nieruchomości, bank musi w końcu jakoś ocenić wartość nieruchomości, w końcu nasze nieruchomość będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu, które pokryje nasze zobowiązanie w razie problemów ze spłatą. Dokonuje tego rzeczoznawca, czasami bank każe nam dostarczyć zaświadczenie od rzeczoznawcy do placówki, innym razem zleca to określonej osobie. Tak czy inaczej, koszty wyceny spadają zazwyczaj na kredytobiorcę. Jak widać zagadnień, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas porównywania kosztów jest wiele. Na dodatek niektóre banki oferują sprzedaż łączoną, np. za otworzenie konta w banku, albo wzięcie karty kredytowej, bank jest w stanie obniżyć koszty kredytu, warto jednak policzyć ile wyniosą opłaty za zakup wskazanych produktów. Może bowiem okazać się, że nie było to zbyt opłacalne. Porównywanie poszczególnych ofert wymaga więc czasu i cierpliwości, przyda się tez skrupulatność.