Wydatki, które posiadamy często przekraczają możliwości naszego budżetu. Czasem są to wydatki, które można odłożyć na później lub też jest czas, żeby przygotować się do nich poprzez oszczędzanie. Czasem jednak pieniądze potrzebne są od razu, zwłaszcza jeśli jest to ważny wydatek nieplanowany. Wtedy jedynym dobrym wyjściem wydaje się być pożyczenie pieniędzy, na przykład w formie kredytu gotówkowego. Warto jednak poszukać takiego kredytu, który będzie na najbardziej korzystnych dla nas warunkach.
Do najważniejszych z nich należą koszty kredytu, czyli oprocentowanie oraz inne opłaty. Oprocentowanie zależy w pewnym stopniu od samego banku, ale duży wpływ ma na nie także wysokość stóp procentowych. Stopy procentowe ustalane są przez NBP i mogą ulegać zmianie. Ze względu na to dość duże znaczenie będzie mieć wybór rodzaju kredytu pod względem oprocentowania. Można wybrać kredyt z oprocentowaniem zmiennym lub stałym. Zmienne oprocentowanie to takie, które będzie zależne od zmian stóp procentowych i gdy będą one niższe zapłacimy mniej, zaś gdy będą wyższe zapłacimy więcej. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed podwyżką stóp procentowych, to możemy wybrać kredyt o oprocentowaniu stałym, które będzie takie samo niezależnie od tego, jaka będzie wysokość stóp. Jeśli zaś chodzi o inne opłaty, to główne znaczenie mogą mieć opłaty prowizyjne, które są jednorazowe. Zdarza się jednak, że banki, aby uatrakcyjnić swoją ofertę rezygnują z tych opłat. Do innych istotnych warunków należy też sposób spłaty kredytu, czyli ilość oraz wysokość rat. Czasem istnieje możliwość negocjacji tego aspektu, aby spłata była bardziej wygodna dla kredytobiorcy.
Kredytu, zwłaszcza tego na większe sumy nie dostaniemy jednak tak od razu bez spełnienia odpowiednich formalności, Oczywiście banki starają się je zmniejszyć do minimum, ale pewne procedury trzeba przejść, aby być wiarygodnym dla banku. Chodzi o tzw. zdolność kredytową. W jej ustalaniu bierze się pod uwagę m.in. takie aspekty, jak wysokość i stabilność zarobków, zabezpieczenie kredytu (np. majątkiem, czy poręczeniem innych osób) oraz tzw. przeszłość kredytową, czyli informacje na temat spłat przez potencjalnego kredytobiorcę poprzednich zobowiązań. Jeśli kredytobiorca zostanie pozytywnie zweryfikowany pod względem zdolności kredytowej, to w zasadzie kredyt ma już w kieszeni.