Jak pożyczać bliskim i nie stracić?

Pożyczanie pieniędzy bliskim jest często złym pomysłem, ponieważ stwarza zagrożenie. Ale kiedy ktoś, kogo kochasz, jest poważnie w problemach i masz środki do pomocy, niemożliwe jest powiedzieć „nie”. Więc co robisz?

To, czego nie robisz, to pożyczysz pieniędzy na dobrą wiarę i spodziewać się zwrotu. Podobnie jak w przypadku pożyczania każdemu obcemu, trzeba być sprytnym w przygotowaniu warunków i harmonogramu spłat – także z przyjaciółmi i rodziną. Ale dopóki ty i twoje pieniądze pozostajecie chronieni, udzielanie pożyczki komuś, kogo kochasz, jest możliwe – nawet jeśli niekoniecznie jest wskazane.

Jak pożyczać pieniądze kochanym osobom?

Kiedy ktoś lubi prosi o przekazanie ciężko zarobionych pieniędzy, daj sobie czas, aby rozważyć odpowiedź. Zapytaj, jakie były inne rozwiązania, przez które starał się pozyskać pieniądze. Szanse są że jest to osoba, która jest głęboko w długach i nie kwalifikuje się do tradycyjnej pożyczki bankowej lub pożyczek chwilówek. Ale nadal warto pomóc – i jasno stwierdzić, że jeśli wziąć pod uwagę wydawanie pożyczek, wymagasz pełnego ujawnienia informacji finansowych.

Zastanów się nad tymi dodatkowymi wskazówkami, aby zmniejszyć stres udzielania pożyczek znajomym lub rodzinie. Jeśli rodzeństwo poprosi o otwarcie karty kredytowej w Twoim imieniu, aby mogło z niego skorzystać, lub zażąda podpisania umowy o pożyczkę, jak najszybciej odmów. Nigdy nie stawiaj się w sytuacji, w której czyje czyje działania mogą mieć wpływ na zdolność do pożyczenia lub zabezpieczenia kredytu w przyszłości. Możesz kontrolować środki pieniężne, a kredytowanie nie wpłynie bezpośrednio na wynik kredytowy. Jeśli kochany prosi o pomoc, zaoferuj pomoc jedynie gotówką lub grzecznie odmów.

Pożyczaj tylko to, co możesz za to płacić

Istnieje stara zasada hazardu mówiąca, że nigdy nie powinieneś zakładać więcej, niż możesz sobie pozwolić na stracenie. To samo można powiedzieć na temat udzielania pożyczek przyjacielowi lub członkom rodziny. Ponieważ pieniądze nie mogą zostać zwrócone, musisz zdecydować, czy jesteś skłonna wybaczyć dług, aby zachować dobre relacje – więc jeśli 5000 złotych może Cię zniszczyć finansowo, nie pożyczaj.

Zobacz także:  Lokata daje nam zarobić.

Kiedy pożyczasz pieniądze członkom rodziny, masz wpływ tylko na wszystkich innych, z którymi jesteś związany. Inni członkowie rodziny mogą zobaczyć faworyzowanie, więc musisz poważnie myśleć o tym, jak przejść przez pożyczkę sprawiając, by inni nie czuli się z tym źle.

Jeśli jesteś rodzicem rozważającym pożyczanie pieniędzy dziecku, może być dobrym pomysłem, aby umówić się na rodzinne spotkanie, aby omówić te warunki otwarcie. W ten sposób żadne z Twoich pozostałych dzieci nie będzie źle się czuć z decyzją. Chociaż możesz być nerwowym z powodu uczuć bliskich, musisz wiedzieć, gdzie twoje pieniądze pójdą by wiedzieć, czy warto pożyczać. Bank nigdy ślepo nie przekazuje funduszy, nie wiedząc, na co będą wydane, więc ty tak samo nie powinieneś.

Brak możliwości komentowania.