Kredyt gotówkowy to dla wielu osób rozwiązanie pozwalające na szybki zdobycie środków pieniężnych na dany cel. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze to, że jest to również dość poważne zobowiązanie, tym większe, im większa jest kwota zaciągniętego kredytu. Powstaje więc pytanie, czy warto zaciągać kredyt gotówkowy, czy raczej warto oszczędzać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko będzie zależało od okoliczności. Poszczególne sytuacje trzeba dokładnie rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Generalnie alternatywą dla zaciągania kredytu jest oszczędzanie na określony wydatek i zrealizowanie go dopiero wówczas, gdy uzbiera się odpowiednia kwota środków. Tego typu rozwiązanie wydaje się być lepsze w przypadku, kiedy wydatek nie jest zbyt pilny lub też kiedy ma się nie do końca pewną przyszłość finansową (np. niepewne jest dalsze zatrudnienie po określonym okresie) -w takim wypadku z mniej ważnych wydatków zawsze można zrezygnować, a zgromadzone środki wykorzystać inaczej. W przypadku kredytu mamy zaś zobowiązanie, z którego trzeba się wywiązać oraz doliczyć należy do tego odsetki. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy nasza stabilność finansowa jest pewna, wydatek chcemy (musimy) zrealizować już teraz, np. pilny remont, kupno samochodu, czy zakup jakiegoś dobra na bardzo okazyjnych warunkach. Dzięki kredytowi możemy mieć to czego potrzebujemy niemal od zaraz, a później za to ratalnie płacić. W takim wypadku kredyt gotówkowy w banku wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Można też skorzystać z pożyczki w instytucji parabankowej. Tam co prawda możemy liczyć na łatwiejsze otrzymanie środków, ale trzeba pamiętać, że banki są objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i tam warunki zaciągania kredytu są z pewnością przejrzyste i umowa nie zawiera zapisów mocno naruszających interesy kredytobiorcy . Oczywiście nie można generalizować w tej kwestii, gdyż istnieją solidne i uczciwie działające instytucje parabankowye. Należy więc dokładnie sprawdzać w jakiej firmie zaciąga się dług i czy umowa nie zawiera haczyków.
Kiedy już zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, to trzeba się zapoznać z konkretnymi danymi na temat jego warunków. Przede wszystkim kluczowe będzie dla potencjalnego kredytobiorcy oprocentowanie kredytu, gdyż od niego zależeć będzie to, ile będzie go kosztował kredyt. Oprocentowanie będzie różnić się w ofertach różnych banków, a nawet w ramach różnych ofert w ramach danego banku. Jednak to, jak wysokie będzie oprocentowanie zależeć będzie również od tego, jaka jest wysokość stóp procentowych ustalana przez NBP. Podwyższenie stóp oznacza również wyższe oprocentowanie. Kolejna opłata, jaka może czekać klienta banku to prowizja. Słowo może jest tu jednak w pełni uzasadnione, ponieważ można też spotkać korzystne oferty, gdzie ta prowizja nie jest naliczana. Kolejny ważny aspekt to wysokość, a co za tym idzie również ilość rat i termin ich spłaty. To zależne będzie oczywiście od wysokości zaciągniętego kredytu, ale różnie może to być uregulowane w konkretnym banku. Czasem istnieje dość korzystna opcja możliwości indywidualnego ustalenia warunków spłaty.