Jedna miesięczna rata, a w ślad za tym niższa rata niż suma rat poprzednich. Przejrzystość zobowiązań, a przy tym lepsza kontrola osobistego budżetu. Czy to w ogóle możliwe? Jak się okazuje tak, a mowa tu o kredycie konsolidacyjnym który powoduje że nasze zobowiązania zostaną połączone w jedno.
Liczba osób posiadających zobowiązania finansowe wobec banków i instytucji pożyczkowych jest dość wysoka. I choć liczba klientów, którzy posiadają kredyty ratalne lub gotówkowe, stabilizuje się jednocześnie wzrasta kwota udzielanych im zobowiązań.
W świcie kiedy nasze potrzeby są dość duże i co więcej z roku na rok stają się jeszcze większe, często decydujemy się na kredyty i to często nie jeden ale kilka. W tym szale nietrudno zatem stracić rachubę i paść łatwą ofiarą niechcianego przekredytowania. Osoby pragnące uporządkować swoją sytuację finansową, a przy okazji zmniejszyć wysokość comiesięcznych obciążeń, powinny bliżej zapoznać się z ofertami kredytów konsolidacyjnych. Ten rodzaj kredytów od kilku lat stał się coraz bardziej popularny i możemy zaciągnąć go w zasadzie w każdym banku. Konsolidacja kredytów to często doskonała droga do oszczędności pieniędzy i czasu, a nierzadko także możliwość odzyskania utraconej stabilizacji finansowej.
Kilka zobowiązań, jedna rata
Kredyt konsolidacyjny najłatwiej zdefiniować jest jako kredyt celowy, który jest zaciągany w celu spłaty dotychczasowych zobowiązań. Przed podjęciem decyzji o konsolidacji należy dokładnie przeanalizować strukturę swojego zadłużenia, a następnie zdecydować, które zobowiązania połączyć, a które spłacać na dotychczasowych warunkach. Nie warto konsolidować kredytów które kończymy już spłacać, gdyż jest to nieopłacalne.
Plusem konsolidacji jest to, że nie mamy obowiązku konsolidacji wszystkich posiadanych kredytów. Natomiast łączyć możemy w zasadzie wszystkie kredyty m.in. kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, mieszkaniowe, a także debety w rachunkach i limity kart kredytowych.
Bank przyznając kredyt konsolidacyjny spłaca nim za nas wszystkie dotychczasowe zobowiązania we wskazanych bankach, mogą to być różne banki. Nie ma możliwości, aby w ramach konsolidacji kwota kredytu została przekazana bezpośrednio na nasze konto w celu samodzielnego uregulowania naszych zobowiązań. Po konsolidacji czyli połączeniu zobowiązań klient spłaca zadłużenie wobec konkretnej instytucji finansowej, obsługując jedną ratę, a nie kilka jak miało to miejsce do tej pory.
Dzięki temu, że za sprawą konsolidacji wydłużeniu ulegnie okres finansowania nawet o kilka lat, nowa wysokość raty może być dużo niższa niż suma naszych dotychczasowych obciążeń. Musimy przy tym pamiętać, że wydłużony okres spłaty zadłużenia nierozerwalnie wiąże się tym samym ze wzrostem całkowitego kosztu kredytu. Jednak z perspektywy osoby posiadającej duże problemy finansowe i obciążonej utratą bieżącej płynności finansowej, jest to mało istotne, najważniejsze jest wówczas wyjście z długów.