Gdy w końcu zadecydujemy o zamieszkaniu „na swoim”, pomyślimy o zakupie mieszkania lub domu, a nie posiadamy na to odpowiednich funduszy, by sfinalizować transakcję ze środków własnych, z pomocą przychodzą nam banki. Kredyty hipoteczne są dziś doskonałą alternatywą dla wszystkich tych, których nie stać na zakup własnego M za gotówkę. Jednak jak go otrzymać oraz ile powinniśmy zarabiać, żeby został nam przyznany? Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka, która jest ustanowiona na kupowanej przez nas nieruchomości. Kredyt taki jest zobowiązaniem długoterminowym, a otrzymane pieniądze możemy wykorzystać tylko i wyłącznie w sposób określony w umowie. Aby znaleźć najtańsze kredyty hipoteczne warto zapoznać się z ofertami wielu banków i spośród niech wybrać tę najbardziej dla siebie korzystną. Umowa hipoteczna podpisywana jest często na kilkadziesiąt lat, stąd zrozumiały strach przed jej zaciąganiem. Jednak istnieje wiele możliwości, aby comiesięczna spłata nie okazała się dla nas przysłowiowym „strzałem w kolano”. Aby mieć pewność, że dana propozycja jest najkorzystniejsza, należy skontaktować się z konsultantem bankowym, który omówi z nami wszelkie za i przeciw konkretnej oferty. Kredyt hipoteczny budzi strach potencjalnych kredytobiorców. Boja się zobowiązania na lata, nie są pewni warunków, jakie należy spełnić, żeby go otrzymać, zastanawiają się, czy konieczne jest zabezpieczenie i wkład własny. Bardzo często klienci zastanawiają się, czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na remont dopiero co kupionego mieszkania czy domu, oraz czy każdy kto się stara otrzyma hipotekę.
Kredyt hipoteczny – czym tak naprawdę jest?
Mnożą się pytania o kredyty hipoteczne – przede wszystkim czym tak naprawdę są, czy należy się ich obawiać oraz jakie warunki należy spełnić dla ich uzyskania. Bardzo często zastanawiamy się również nad kwestią konieczności jego zabezpieczenia, jak również nad tym, możliwe jest jego zaciągnięcie na remont czy tylko i wyłącznie na budowę domu lub kupno nowego mieszkania. Za definicją kredytu hipotecznego na podstawie art. 3 ustawy z dnia 23 marca 2017 roku, dotycząca kredytów hipotecznych oraz nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego oraz agentami, stoi umowa, w ramach której „Kredytobiorca udziela konsumentowi kredytu zabezpieczonego hipoteką, ewentualnie innym prawem związanym bezpośrednio z nieruchomością, na nabycie lub utrzymanie prawa własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, a także ich budowy lub przebudowy, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, który stanowi odrębną nieruchomość lub udział w nieruchomości gruntowej.”
Co warto wiedzieć na temat hipoteki?
Zapoznając się bardziej z terminologią opisującą kredyty hipoteczne, warto wspomnieć również o hipotekach. To nic innego jak ograniczone prawo rzeczowe, które pozwala wierzycielowi na odpowiednie zabezpieczenie nabytej nieruchomości. Jest ono egzekwowane w chwili, gdy kredytobiorca zaprzestanie spłaty zaległego zobowiązania. Ustanawia się ją w momencie dokonania wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, wygasa natomiast w chwili, gdy podejmujący kredyt spłaci całość kredytu hipotecznego. Hipoteką obciążyć można prawo własności nieruchomości, kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy, jak również prawo do domu jednorodzinnego, użytkowania wieczystego, spółdzielcze prawo do lokalu jak również prawo do użytkowania wieczystego.