Bywa, że przechowujemy gotówkę w domu, co nigdy nie przynosi nic dobrego, gdyż pieniądze te rozchodzą się na bieżące potrzeby. Leżące w ten sposób oszczędności nie przynoszą żadnych korzyści, a na skutek inflacji tracą na wartości. Dlatego też warto część oszczędności ulokować na takich instrumentach finansowych jak:
- fundusze inwestycyjne,
- lokaty,
- akcje czy
- obligacje.
Sporą zaletą lokat jest ich dostępność dla szerokiego grona klientów. Lokaty mogą być już założone od 1000 złotych, a maksymalna kwota może sięgnąć kilku milionów złotych. Lokaty terminowe mogą być założone na różny okres trwania, co pozwala na dobranie do indywidualnych potrzeb klienta. Klient stając przed wyborem lokaty powinien przede wszystkim ustalić cel oszczędzania i porównać oferty co najmniej kilku banków. Poszukując odpowiedniej dla siebie lokaty należy też zwrócić uwagę na obowiązek skorzystania z innych produktów banku, gdyż często przy zakładaniu podstawowej lokaty bank wymaga, aby klient założył rachunek ROR. Istotne jest także, aby zapoznać się z warunkami założenia lokaty, gdyż bank może jej promocyjne warunki kierować tylko do nowych klientów lub w odniesieniu do nowych środków.
Lokaty- jakie posiadają zalety?
Co najważniejsze współcześnie założenie lokaty jest bardzo łatwe i dodatkowo możliwe do dokonania przez internet. Lokatę warto założyć nawet pomimo wszechobecnego niskiego oprocentowania. Przy zrozumieniu tej kwestii istotne jest pojęcie inflacji, czyli zjawiska, w wyniku, którego następuje zmniejszenie siły nabywczej pieniądza. Oznacza to, że ta sama nominalna kwota umożliwia zakup mniejszej ilości towarów i usług niż przed inflacją. Pomimo utrzymywania się niskiej inflacji i ustanowienia przez banki niskiego oprocentowania to lokata i tak pozwala realnie zarobić. Warto też wiedzieć, że na zmienność oprocentowania lokat wpływają głównie zmieniające się stopy procentowe i dlatego, gdy ogłoszona jest podwyżka stóp NBP to wiadomo, że w najbliższym czasie nastąpi nominalna poprawa oprocentowania lokat. Przy zakładaniu lokaty zawsze trzeba zwrócić uwagę na poziom inflacji, który pozwoli ocenić realny zysk.
Według ekspertów lokaty to wciąż niedoceniany sposób na oszczędzanie pieniędzy. Dodatkowo niektóre umowy z bankiem dopuszczają zerwanie lokaty w dowolnym momencie (czasem kosztem utraty wypracowanych odsetek). Posiadając wiedzę o tym, co się stanie, gdy wcześniej zerwiemy lokatę można łatwo określić czas jej trwania (biorąc pod uwagę własne potrzeby). Cechą charakterystyczną lokaty jest fakt, że wpłacone pieniądze zostają zamrożone na pewien, określony czas, a zarabia się zwykle taką sumą pieniędzy jaka zostanie wpłacona. Bank oddaje nam więcej niż wpłacamy, gdyż w tym czasie obraca uzyskanymi od klienta pieniędzmi (np. inwestuje akcje i obligacje). Dlatego warto znać zasadę, że im więcej (i na większy procent) pieniędzy zostanie wpłaconych na lokatę, tym wyższy będzie zysk. Oczywiście od uzyskanych odsetek należy odliczyć podatek od zysków kapitałowych (standardowo to 19% od zarobionej kwoty), który jest naliczany automatycznie i odejmowany od sumy zgromadzonej na koncie. Wybierając najlepszą dla siebie lokatę warto zapoznać się z jej różnymi rodzajami dopasować do własnych potrzeb. Najbardziej znane lokaty to lokaty terminowe (zawierane na określony w umowie czas) a wśród nich lokaty kwartalne (na okres do 3 miesięcy, krótkoterminowe (maksymalnie do 2 miesięcy), średnioterminowe (od 6 miesięcy do jednego roku), długoterminowe (od jednego roku do nawet kilku lat).